Yemen nerede? (Yemen’in haritadaki konumu)

Arap Yarımadasının güneyinde yer alan ve Aden Körfezine bakan Yemen, coğrafi olarak stratejik bir konumda yer alması, iç siyaseti ve dış politikasıyla sürekli uluslararası toplumun gündemindeki bir ülke oldu.

Yemen, Orta Doğu’da yer alan bir ülke. Kuzeyinde Suudi Arabistan, kuzeydoğusunda Umman ile komşudur. Batısını Eritre ve Cibuti, güneybatısını Somali çevreler. Yemen; 555.000 km2 yüz ölçümüne sahiptir ve 1.200 km uzunluğunda sahil şeridiyle Arap Yarımadası’nın güney ucunda yer almaktadır. Güneyinde Hint Okyanusu’nun uzantısı Aden Körfezi, kuzeyinde Kızıldeniz, güneybatısında ise bu ikisini ayıran Babülmendep Boğazı bulunmaktadır. Yemen’in Umman Denizi ile Kızıldeniz’de en büyükleri Haniş ve Sokotra olmak üzere 200’e yakın adası bulunmaktadır. En büyük şehri ve başkenti San’a’dır. 2022 yılı itibarıyla Yemen’in nüfusunun yaklaşık 31 milyon olduğu tahmin edilmektedir. Yemen; Arap Birliği, Birleşmiş Milletler, Bağlantısızlar Hareketi ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesidir.

Yemen, antik dönemin en eski medeniyetlerinden biri olarak kabul edilir. Antik çağlarda, Yemen’de Sabalar yaşamaktaydı. Daha sonra MS 275’de Himyar Krallığı, Yahudilik inancından etkilendi. Ardından Hristiyanlık, Yemen’e dördüncü yüzyılda geldi. İslam yedinci yüzyılda hızla yayıldı. Müslüman Yemen askerleri İslam’ın ilk fetihlerinde çok önemli oldular. Dokuzuncu ve onaltıncı yüzyıllar arasında Resûlîler, Kasîmiler gibi birçok hanedan ortaya çıktı.

Orta Doğu’da bulunan ülkenin kuzeyden Suudi Arabistan ve doğudan Umman olmak üzere iki adet komşusu bulunmaktadır. Güneyinde Aden Körfezi ve Arap Denizi ile batısında Kızıldeniz ile çevrilidir. Petrol, balık, kaya tuzu, mermer, kömür, altın, kurşun, nikel, bakır ve batıdaki verimli araziler başlıca doğal kaynaklarıdır. Ülkede çöl iklimi etkilidir ve yıl içinde toz ve kum fırtınaları görülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir