İTO Başkanı Avdagiç: Asgari ücret hedeflenen enflasyon oranında artırılmalı

Hizmet İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği “Hizmet İhracat Şampiyonları” ödül töreninde konuşan İstanbul Ticaret Odası ve Hizmet İhracatçıları Birliği Başkanı Şekib Avdagiç, asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu.

ASGARİ ÜCRET DENGELERİ BOZMAMALI

Şekib Avdagiç, asgari ücrete ilişkin, “Türkiye’deki işletmelerin ciddi boyutta eleman açığı bulunuyor. Önümüzdeki dönemde işten çıkarma veya işe alımlarda durağanlık sürecine girileceğini düşünmüyorum. Asgari ücret bu konuda mevcut politikalar ve hedeflenen enflasyon olarak dikkate alınarak kurulan dengeleri bozmayacak şekilde belirlenmeli. Bu alanda tabii ki çalışanlarında beklentilerini bozmayacak ama piyasanın da dengesini bozmayacak şekilde karar alınmalı” açıklamalarında bulundu.

OVP’ye göre enflasyonun 2023 sonunda yüzde 65, 2024 sonunda yüzde 33, 2025 sonra yüzde 15,2 ve 2026 sonunda yüzde 8,5 olması bekleniyor.

ŞİRKET KREDİ KARTLARI LİMİTLERİ KONUSUNDA ÇALIŞIYORUZ

Şirketlerin kredi kartlarında limitlerin kaldırılması için TBB başkanıyla bir araya geldiklerini söyleyen Şekib Avdagiç, “Piyasadaki ödeme zincirinin muhafaza edilmesi ve kopmaması için çok verimli çalışan bir sistem bulunuyordu. Ticaretin saatli çalışması, ödeme zincirinin kopmaması ve tahsilatlarla ilgili sıkıntının yaşanmaması için şirket kredi kartları çok önemli bir enstrümandı. Yılın ilk çeyreğinde çok doğru bulmadığımız bir daralma yaşandı ve taksit sınırlandırılması getirildi. Aradaki enflasyon artışını dikkate alarak kredi kartlarının limitlerinin makul bir noktaya getirilmesi taksit sayısının da mevcut politikayla çelişmeyecek şekilde arttırılmasının piyasadaki işleyişi kolaylaştırıcı bir önlem olacaktır”diye konuştu.

Avdagiç bu konuyla ilgili TBB Başkanı Alparslan Çakar ile görüştüklerini belirtirken, “Bu konuda hızlı ve etkin adımlar atıldığına ilişkin bir açıklama yaptı. Bunun yavaş yavaş yansımasını görüyoruz ama bu yansıma yalnızca kamu bankaları değil özel bankalarca da adım atılmalı. Bu durumunda kısa süre içerisinde çözülmesi beklentisindeyiz “ dedi.

FAİZ ORANLARI HALA FİNANSMAN KULLANMAK İÇİN CAZİP DEĞİL

İşletme kredileriyle yatırım kredilerini ayrı tutmak gerektiğini söyleyen İTO başkanı Avdagiç sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artışına kadar ağırlıklı olarak finansmana erişimle ilgili sıkıntılar gündeme geliyordu. Ancak şuanda finansmana erişim konusunda göreceli olarak bir iyileşme var. Ancak finansman maliyetlerinde kayda değer bir artış görünüyor. Dış finansman şuanda günlük ticareti ve günlük finansman ihtiyacını karşılıyor. Mevcut faiz oranları finansman kullanmak için hala cazip değil. Bundan sonra işletme kredileriyle yatırım kredilerini ayrı tutmak ve buna göre yatırım kredileri için özel teşvikler oluşturmak gerekiyor.“

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir