Bakan açıkladı: Devam edecek… Vaatler gerçek olmadı

Öğretmen alımlarında mülakat tartışması sürüyor. Özellikle ‘torpil’ iddialarına neden olduğu için her dönemde tepki çeken mülakat uygulaması ile yeni bir son dakika açıklaması geldi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Meclis’te düzenlenen yeni yasama yılı resepsiyonunun ardından NTV’ye konuştu. Öğretmen alımında mülakat tartışmalarını değerlendiren Tekin, “İstihdam ettiğim öğretmeni görmek zorundayım.” dedi.

Tekin, “Siz nasıl çocuğunuzu bir okula yazdırırken öğretmeni görüyorsanız ben de size mahcup olmamak için istihdam ettiğim öğretmeni görmek zorundayım. Bundan daha doğal bir şey yok ve ben size açık çek veriyorum. Objektiflik için adillik için ne gerekiyorsa bu tedbirleri alalım diyorum.” diye konuştu.

‘NEDEN İTİRAZ EDİYOR İNSANLAR ANLAMIYORUM’
Bakan Tekin, öğretmen alımında mülakat sisteminin değişeceğini de söyledi. Yeni sistemi anlatan Tekin, “Aday kimin huzurunda mülakata gireceğini bilmiyor. Jüri üyeleri kimin mülakata gireceğini bilmiyor. Aday cevaplarını sınavın son 5 dakikası kağıda yazıp “Şunları söyledim” diye altına imza atıyor ve kamera kaydı alacağız. Hatta bunun dışında öneriniz varsa objektif olduğuna, adil olduğuna inanıyorsanız getirin onu da uygulayalım. Buna neden itiraz ediyor insanlar anlamıyorum.” ifadelerini kullandı.

“NEDEN KUL HAKKI YİYEYİM!”
Adaletsizlik yapmamak üzere kendilerini şartladıklarını söyleyen Tekin, “Neden kul hakkı yiyeyim. Tanımadığım birisi için neden beddua alayım.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir