Ali Mahir Başarır: AYM başkanını kutluyorum

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, bugün TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Başarır şunları söyledi: “Vergileri, sigortaları yoksuldan kat kat fazla alırken bu ülkede 21/b’ye göre adrese teslim ihale alanlardan ne vergi ne de sigorta primi alınmadığı istisnalar getirildi. Vergide adaletsizlik son yılların en yüksek oranına ulaştı. Zengin çok daha zenginleşirken fakir çok daha fakirleşti ve bunun sebebi Erdoğan.

“TÜRKİYE’DE EKONOMİYİ İDARE EDEMEYEN BİR İKTİDAR VAR”

Bugün yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, yıl sonu enflasyon tahminlerini açıkladı. Oranın aynı şekilde artacağını yani yüzde 36 olarak tahminini söyledi. Bu tahminin tutmayacağını kendisi de biliyor, biz de biliyoruz 85 milyon da biliyor. Ama maalesef ki bu Merkez Bankası Başkanı da tamamen sarayın tahminlerini bizlerle paylaşıyor. Ülkenin bu noktaya gelmesinde maalesef ki Merkez Bankası başkanlarını suçluyoruz ama tek suçlu var bu sistemde, Erdoğan. Bu tahminleri yapan Başkana sormak isterim: Asgari ücreti daha yakın bir zamanda 17 bin 2 lira olarak belirlediniz ama o günden bu güne kadar asgari ücret 15 bin 934 liraya geriledi. 10 bin lira en düşük emekli maaşı olarak belirledik. Görüyoruz ki 9 bin 372 liraya düştü. Yani Türkiye’de ekonomiyi idare edemeyen bir iktidar var.

“ASGARİ ÜCRET ORANINDA EMEKLİYE BİR İKRAMİYE VERİN”

Emekli ikramiyesi tartışılıyor. Bakan, artacak diyor. Ne kadar olacak? 2021’de büyük baskılarımız oldu 1100 lira, 2023’te 2000 lira… Şimdi 3000 blira mı yapacaklar? Bizim yine bir önerimiz var: Asgari ücret oranında emekliye bir ikramiye verin. Bakalım göreceğiz. Saray, emekliye nasıl bir ikramiye layık görecek?

“AYM BAŞKANI, CUMHURBAŞKANI’NIN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA ANAYASANIN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ TARİF ETTİ”

AYM başkanı, AYM kararlarının tartışılmayacağını, kişisel ihtiraslarla uygulanmamasının sıkıntı olduğunu bir kez daha Erdoğan’ın gözüne baka baka konuştu. Ben AYM başkanını buradan kutluyorum. Çünkü, AYM kararları kabul edilmiyorsa, Anayasa bir kenara bırakılıyorsa ve karşısında Anayasa’ya bağlılık yemini eden bir Cumhurbaşkanı varsa bu konuşmayı dinlerken yüzü kızarmıyorsa ben o başkanı tebrik ediyorum. Çünkü, AYM başkanı, bu ülkenin Cumhurbaşkanı’nın gözünün içine bak baka anayasanın üstünlüğünü tarif etti.

“BUNA KİM İZİN VERİYOR?”

Batman Milletvekili ve HÜDA-PAR aynı zamanda Batman Belediye Başkan Adayı Serkan Ramanlı, okulları geziyor. Sınıflara giriyor danışmanlarıyla. HÜDA-PAR denen partiyi bir kez daha söylüyorum: Hizbullah’ın terör örgütü olmadığını söyleyen, Türkiye’de özerkliği tartışan bu partinin Batman adayı okullarda sınıflara girip propaganda yapabiliyor. Buna kim izin veriyor?”

Polemik sürüyor: Zühtü Başkan geri adım atmıyorGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir