Ülkelerden sonra TikTok Guardian’ın hedefinde

Başta ABD olmak üzere Batılı devletler tarafından “casus uygulama” olduğu iddia edilen ve bu yüzden kullanımı bürokratlara yasaklanan sosyal medya uygulaması TikTok, şimdi de sahte ürünlerin satışına göz yummakla suçlanıyor.

İngiliz The Guardian gazetesi, bugün ki haberinde TikTok’un, çeşitli kozmetik ürünlerinin sahte versiyonlarının uygulama içerisinden satılmasına izin verdiğini ve bu satışlardan komisyon payı aldığını iddia etti. Guardian haberinde “TikTok, sahte satıcılara karşı “sıfır tolerans” yaklaşımı izlediğini iddia etmesine rağmen sahte kozmetikler ve yalnızca reçeteyle satılması gereken cilt kremleri dahil olmak üzere yasa dışı düzinelerce güzellik ürünlerinin satışından kazanç sağlıyor” dedi.

TIKTOK YASA DIŞI SATIŞLARA GÖZ YUMARAK KOMİSYON ALIYOR

Söz konusu ürünler TikTok shop aracılığıyla satılıyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre 26 yaşının altındaki kullanıcılar Instagram veya Facebook’tan çok TikTok’tan ürün satın almayı tercih ediyor. TikTok satışlardan ise %5 komisyon alıyor. Bununla birlikte TikTok, cilt kremi gibi reçeteyle satılan ilaçlar dahil birçok kişisel bakım ürünlerinin satışını uygulama içerisinde yasak olduğunu ifade ediyor. Ancak analizler, TikTok’un kendi koyduğu bu yasağa uymayarak yasa dışı satışlara göz yumduğunu ve %5 komisyondan faydalandığını iddia ediyor.

İddialara göre geçen hafta uygulamada “parfüm” araması yapan kişilerin karşılaştığı ilk 12 üründen dokuzu sahte çıktı. Ürünler ilk bakışta Dior’un “Suave” ve “Savage” isimli parfümleri gibi görünse de aslında bambaşka bir parfüm markasının kopyası çıkıyor.

TikTok’un listeleme verilerine göre, TikTok Shop aracılığıyla satılan yasa dışı ürünlerin çoğu Çin’de üretiliyor ve Birleşik Krallık’a gönderiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir